Strażnicy pamięci
          Żołnierze biegną, niosąc po Polsce wieść o swym dowódcy, niezwykłym człowieku. W ten sposób nawiązują do tradycji dawnych dumek śpiewanych po dworach i chatach, a jak wiemy, bohaterowie tych pieśni na  zawsze  zapadają  w  serca i przenoszą się do zbiorowej pamięci. Tak pisaliśmy przed dwoma laty, gdy  Sztafeta Pamięci generała broni Tadeusza Buka po raz pierwszy odwiedziła Zelów.
          W dniach 10-11 kwietnia 2016 roku już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 4 w Zelowie gościła uczestników VI. Sztafety Pamięci generała broni Tadeusza Buka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych RP, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. 10  kwietnia  2016  r.,  w   godzinach   popołudniowych,   przed  budynkiem  szkoły  żołnierzy z dziewięciu jednostek wojskowych z terenu całej Polski, biorących udział w sztafecie,  serdecznie powitała Pani Agnieszka Mysłowska - zastępca burmistrza Zelowa. Uczestnikom Sztafety Pamięci towarzyszyli uczniowie z zelowskich  szkół oraz członkowie Bieging Team Zelów, którzy dołączyli do biegaczy na rogatkach miasta.
          11 kwietnia 2016 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel pod hasłem „Kształt prawdy i miłości” poświęcony oficerom zamordowanym na Wschodzie oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej. Uroczystość zaszczycili swą obecnością uczestnicy sztafety oraz liczni goście: Pani Urszula Świerczyńska- burmistrz Zelowa,  Pan Dariusz Kaczmarek- radny Rady Miejskiej w Zelowie, Pani Małgorzata Dębkowska- dyrektor Domu Kultury w Zelowie, Pani Barbara Berlińska- dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zelowie, Pan Krzysztof Mikułowski -  komendant Komisariatu Policji w Zelowie oraz księża: ksiądz Jacek   Ambroszczyk- proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Zelowie i ksiądz Tomasz Pieczko- proboszcz Parafii Ewangelicko- Reformowanej w Zelowie, a także dyrektorzy szkół gminy Zelów i uczniowie. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
          W drugiej części apelu głos zabrał chorąży Wojciech Ziółkowski, który bardzo gorąco podziękował władzom miasta i szkoły za ponowne spotkanie w Zelowie. Następnie wręczono nagrody laureatom Konkursu Plastycznego „Czołgista Twoim przyjacielem jest”. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna ukazująca trudy żołnierskich szkoleń  przygotowana przez żołnierzy 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.
          Potem zostały już tylko uściski rąk i zaproszenie do ponownego odwiedzenia progów naszej szkoły. Uczestników Sztafety Pamięci generała broni Tadeusza Buka pożegnał szpaler uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I - III z biało - -czerwonymi chorągiewkami. Niecodziennych  gości do rogatek miasta odprowadzili biegacze z naszej szkoły, z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Szkoły Podstawowej nr 2  oraz członkowie Bieging Team Zelów. Bieg zakończy się 22 kwietnia w Żaganiu.