29 października 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona. Uroczystość  rozpoczął dyrektor szkoły- Pan Jan Karol Kozłowski, witając przybyłych gości: zastępcę burmistrza Zelowa - Panią Agnieszkę Mysłowską,  kierownik Referatu OKSiZ - Panią Małgorzatę Gajdę, dyrektor Domu Kultury w Zelowie - Panią Małgorzatę Dębkowską, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zelów - Panią Barbarę Berlińską, komendanta Komisariatu Policji w Zelowie - Pana Krzysztofa Mikułowskiego, dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy Zelów oraz rodziców uczniów.
          W słowie wstępnym dyrektor szkoły przedstawił sylwetkę Henryka Sienkiewicza jako wzór cnót obywatelskich, ale także jako człowieka z krwi i kości, który niejednokrotnie borykał się z problemami szkolnymi - zmieniał szkoły i nie należał do prymusów. Jednak mimo tych niepowodzeń, zwłaszcza z przedmiotów ścisłych, rozwijał swój talent. Jego życiowa moc i  niezachwiana wiara sprawiły, że odniósł sukces i stał się pisarzem znanym na całym świecie. Ta  część przemówienia, skierowana do społeczności uczniowskiej, była gorącą zachętą do postaw kreatywnych, którym przyświeca rozwijanie własnych pasjii talentów. Następnie głos zabrała Pani Agnieszka Mysłowska, składając społeczności szkolnej najlepsze życzenia. W dalszej części uroczystości wręczono nagrody laureatom Gminnego Konkursu Literackiego „Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem”.
          Po części oficjalnej uczestnicy akademii przenieśli się na wschodnie rubieże dawnej Rzeczpospolitej - na Dzikie Pola, aby wsłuchać się w rytm dawnych serc i dumek barwnie zapisanych na kartach „Ogniem i mieczem”. Zaprezentowane przedstawienie zapowiada co prawda przyszły dramat wojny domowej z Kozakami, ale skupia się przede wszystkim na przeżyciach Jana Skrzetuskiego, Heleny, Bohuna, kniahini Kurcewiczowej. W trakcie spektaklu nieodparcie nasuwa się myśl: serca i namiętności - te same co dzisiaj, ale jakże odmienny język bohaterów! I język narratora! Dzisiaj już nikt nie powie, że „jedwabne frędzle oczu kniaziówny podniosły się”. Język z innej planety, ale serca wciąż takie same,  wciąż gotowe do radości, gdy tylko usłyszymy pierwsze takty piosenki „Na zielonej Ukrainie”. W tej finałowej pieśni przedstawienia bawili się wszyscy, a najbardziej aktorzy, nasze sokoły, którym udało się dobrze wypełnić powierzone zadania. Uwierzyli w życiową moc i odnieśli sukces.

Wyniki konkursów, które odbyły się z okazji Święta Patrona - zobacz
ŻYCIOWA MOC I SUKCESY