Zbójecka ballada
i pałacowe maniery
          Czego się można nauczyć od zbójców? Czy pałacowe maniery mogą się jeszcze komuś przydać? Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, warto się było wyprawić do stolicy naszego regionu- do Łodzi.

17 maja 2016 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej wycieczce edukacyjnej. Wizyta w teatrze i muzeum to doskonały sposób przygotowania młodych ludzi do odbioru dóbr kultury, zwłaszcza jeżeli uda im się trafić na dobry spektakl i interesujące warsztaty przeprowadzone w wyjątkowej przestrzeni pałacu. I tak się właśnie stało.
          Najpierw oglądaliśmy w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” bardzo udaną sceniczną adaptację powieści Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika”. Ta opowieść o miłości silniejszej niż wojna i o dzieciach mądrzejszych od dorosłych jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów o postawach i wartościach, takich jak uczciwość, odpowiedzialność, wytrwałość, odróżnianie dobra od zła. Żywa akcja, humor, świetna muzyka i choreografia, subtelnie łączony teatr żywego planu z elementami teatru lalek to tylko niektóre walory tej znakomitej zbójeckiej ballady. Widzowie byli zachwyceni!
          Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi oraz warsztaty poświęcone pałacowym manierom. Dzięki ciekawej narracji, atmosferze pałacu znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie i nie bardzo mieliśmy ochotę na powrót do naszych czasów. Kto by pomyślał, że tak wiele XIX-wiecznych zasad zachowania nadal jest aktualnych? Pałacowe maniery ciągle są w cenie. Warto je poznać i włączyć do własnych zachowań. I jak tu nie wierzyć słowom, że podróże kształcą?