GMINNY PRZEGLĄD TEATRZYKÓW
          Oczy wszystkich skupione na Tobie. Nie możesz zawieść. W głowie kołacze się tekst. Jeszcze moment i wchodzisz na scenę. Zaczyna się przedstawienie! Sto dziesięć osób wprowadzonych w niepowtarzalny wir tworzenia. To uczestnicy gminnego święta teatru.
          23 marca 2016 roku w Domu Kultury w Zelowie odbył się XIII Gminny Przegląd Teatrzyków Szkolnych i Pozaszkolnych. Organizatorem przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 4 w Zelowie.  Uroczystego  otwarcia  imprezy  dokonał  Pan Dyrektor Jan Karol Kozłowski. Wśród gości mieliśmy zaszczyt powitać Panią Małgorzatę Gajdę- Kierownik Referatu Oświaty Kultury Sportu i Zdrowia oraz Panią Małgorzatę Dębkowską- Dyrektor Domu Kultury w Zelowie.
          Na uczestników i gości przeglądu spoglądał ze sceny pewien dostojny Pan... Jak się wkrótce okazało- znany nawet najmłodszej dziatwie. To sławny pisarz, który krzepił polskie serca  w czasach,  gdy  nie  mieliśmy  własnego  państwa- Henryk  Sienkiewicz. A dokładnie Jego portret. Bowiem do dobrych tradycji  przeglądu należy odwołanie się podczas  kolejnych  edycji  do  wybitnych  osobowości  kultury  polskiej,  jak  i  światowej. W tym roku, ustanowionym Rokiem Henryka Sienkiewicza, podczas XIII przeglądu, odwołaliśmy się do duchowego przywództwa niezwykłego pisarza. I to odwołanie poczytujemy sobie jako zaszczyt, tym bardziej że Sienkiewicz jest patronem Szkoły Podstawowej nr 4 w Zelowie. „My wszyscy z Niego”- jak powiedział o Sienkiewiczu Stanisław  Cat-  Mackiewicz.  I  tak  też  się  stało.   Całymi  garściami  zanurzyliśmy się w dziełach pisarza, prezentując między przedstawieniami scenki oparte na jego utworach.  Przed  oczami  widzów  stanęły  postacie  z  „Bajki”,  „Legendy żeglarskiej”, „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżaków”, „Ogniem i mieczem”... Imponujący kalejdoskop!
          Do udziału w XIII przeglądzie nasze zaproszenie przyjęło sześć grup teatralnych, które pokazały sześć ciekawych przedstawień, wiele interesujących kreacji aktorskich, świadczących o wielkim zaangażowaniu i dzieci, i rodziców, i opiekunów zespołów. Mogliśmy podziwiać przedstawienia: „O pszczółce, co szczęścia szukała” w wykonaniu zespołu Zielone Skrzaty z Przedszkola Samorządowego nr  4 w  Zelowie,  „Kopciuszka” w wykonaniu zespołu Wesołe Ludziki ze Szkoły Podstawowej w Bujnach Szlacheckich, „Kopciuszka na wesoło” w wykonaniu zespołu Szkolna Scena ze Szkoły Podstawowej w Kociszewie,    „Króla Maciusia I”  w  wykonaniu  zespołu   ze  Szkoły  Podstawowej  nr 2 w Zelowie,  „Wesołą bajkę” w wykonaniu zespołu Gwiazdki  Pani Krysi  z  Domu  Kultury w Zelowie oraz „Białego Wilka i Pasterkę”  w  wykonaniu  zespołu  Malinowe  Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zelowie.
         Przegląd upłynął w radosnej, twórczej atmosferze, bo jak powiedział Henryk Sienkiewicz „ze sztuki płynie tylko szczęście”.