Czarny Ląd
na wyciągnięcie ręki…
          17 czerwca 2016 r. uczniowie naszej szkoły mogli poczuć się, jak bohaterowie powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Wszystko to dzięki wizycie we wrocławskim „Afrykarium”. Dzieci  podziwiały z podwodnego, akrylowego tunelu m.in. rafę koralową, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne. Widok ten powodował iluzję obecności w głębinach, a odczucia przepływających nad głowami płaszczek, koralowców, rekinów, żółwi morskich czy pingwinów były bezcenne. W całym obiekcie panował afrykański klimat. Uczniowie podziwiali także rośliny spotykane w afrykańskiej dżungli, a podczas spaceru po zoo zobaczyły zwierzęta tam żyjące .
          Kolejnym etapem wycieczki było zobaczenie jedynego w kraju Muzeum Wody „Hydropolis”. Tam przygoda zaczęła się już przy wejściu, które prowadziło przez ścianę wody. Dzieci zobaczyły osiem stref tematycznych. Na początku w owalnej sali immersyjnej obejrzały film na ekranie 360oraz na kuli projekcyjnej imitującej Ziemię. W kolejnych strefach poznały teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie, „zanurzyły się” na dno oceanu w kapsule batyskafu Trieste. Zobaczyły makiety statków, tych największych i najmniejszych, zbudowanych przez człowieka, atlas chmur oraz instalację, która pokazywała obieg wody w przyrodzie. Uczestnicy wycieczki zachwycili się  ilością ciekawych tematów, eksponatami i nowoczesnymi metodami przekazywania wiedzy
.
          Wycieczka do Wrocławia została zrealizowana w ramach programu ekologiczno-przyrodniczego „Świat wokół nas” realizowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Łodzi.